افزایش ۲۵ درصدی قراردادهای اجاره مسکن در تیر ۹۹

مطابق آمار اتحادیه املاک قراردادهای اجاره مسکن در کل کشور طی تیر ۹۹ در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته ۲۵ درصد افزایش یافته است.
بر اساس آمار اتحادیه مشاوران املاک در ماه گذشه تعداد کل قراردادهای مسکن کشور ۱۸۱ هزار و ۳۲۴ فقره بوده که در مقایسه با ماه مشابه سال گذشته با ۱۱۹ هزار و ۹۳۵ فقره بالغ بر ۵۱ درصد افزایش داشته است.

در مدت یاد شده تعداد مبایعه‌نامه‌ها ۸۶ هزار و ۸۶۴ فقره و تعداد اجاره‌نامه‌ها ۹۲ هزار و ۹۳۱ فقره بوده که ۲۵ درصد از تعداد اجاره‌نامه‌های تیرماه سال ۹۸ بیشتر است.
در تهران نیز کل قراردادهای مسکن طی تیرماه امسال ۳۶۵۶۷ فقره بود که در مقایسه با ۲۶۵۶۱ فقره تیر ۹۸ بالغ بر ۳۸ درصد افزایش یافته است.از این تعداد ۱۶ هزار و ۴۵۳ فقره مبایعه‌نامه و ۱۹ هزار و ۹۱۷ فقره اجاره‌نامه بوده که نسبت به تیرماه سال گذشته با ۱۹ هزار و ۹۴۴ فقره ۲۷ فقره کاهش یافته است.احتمالا یکی از دلایل کاهش قراردادهای اجاره مسکن در تهران به مصوبه ساد ملی مبارزه با بیماری ویروس کرونا مربوط است که باعث تمدید قراردادها با محاسبه افزایش ۲۵ درصد نرخ اجاره‌بها شده است.

همچنین از ابتدای امسال تا پایان تیر قراردادهای اجاره مسکن تهران نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۱۳ درصد کاهش یافته است. در کل کشور تعداد قراردادهای اجاره یک درصد افزایش یافته است. در چهار ماه ابتدایی امسال کل معاملات مسکن کشور نسبت به سال ۹۸ بالغ بر ۱۱ درصد افزایش یافته است.

منبع: تسنیم