تناسبی بین وام و قیمت مسکن وجود ندارد

رئیس کمیسیون عمران مجلس با بیان ” وام مسکن حداقل باید ۵۰ درصد ارزش یک آپارتمان را پوشش دهد”، گفت: بین وام بانکی و قیمت مسکن تناسبی وجود ندارد.

به گزارش گروه اقتصادی خبرگزاری تسنیم، محمدرضا رضایی کوچی با اشاره به اینکه قدرت خرید تسهیلات مسکن کاهش یافته و نیازمند ترمیم است، اظهار کرد: تصمیم اخیر شورای پول و اعتبار برای افزایش سقف تسهیلات اوراق یک گام به جلو بود اما کافی نیست و میزان افزایش تسهیلات مسکن در شبکه بانکی باید به مراتب بیشتر باشد.

وی تاکید کرد: افزایش تسهیلات باید به نحوی صورت گیرد که اقساط آن در استطاعت متقاضیان مسکن باشد و برای این منظور می توان نرخ سود و مدت بازپرداخت را تغییر داد.

وی با اشاره به اینکه در حال حاضر با وام 200 میلیون تومانی هم حداکثر می توان 10 تا 15 مترمربع آپارتمان خرید، ادامه داد: تناسبی که باید بین تسهیلات بانکی و قیمت مسکن وجود داشته باشد با افزایش تسهیلات اوراق خیلی جزیی ترمیم شد اما این اتفاق می تواند با شکل تکامل یافته تری هم رخ دهد، طوری که تسهیلات حداقل 50درصد از قیمت تمام شده مسکن را پوشش دهد.

رییس کمیسیون عمران مجلس تعدیل نسبت عرضه و تقاضای مسکن از طریق حمایت از ساخت مسکن متناسب با نیاز متقاضیان مصرفی و خانه اولی ها را یکی از اصلی ترین راهکارهای کاهش قیمت مسکن اعلام کرد و افزود: یکی از مهمترین مولفه‌های موثر بر قیمت تمام شده مسکن، زمین است. در کشور ما قیمت زمین عموما بسیار بالاست و همین موضوع بیش از هر مولفه دیگری عامل افزایش قیمت مسکن در دوره های مختلف بوده است.

رضایی کوچی گفت: باید سازنده ها را به سمت تولید مسکن در اراضی واقع در بافت‌های فرسوده هدایت کنیم؛ ضمن اینکه زمین‌هایی که در شهرهای جدید وجود دارد می‌تواند به تولید مسکن ارزان قیمت کمک کن

منبع:خبرگزاری تسنیم