پیش‌بینی قیمت مسکن در سال ۹۹

رئیس اتحادیه مشاوران تهران، گفت: هر گونه نوسانی در قیمت مسکن در سال آینده کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود.

گسترش نیوز: “مصطفی قلی خسروی” در پاسخ به این سئوال که مرکز پژوهش های محلس اعلام کرده که نرخ تورم در سال جاری ۳۵ درصد و درسال ۹۹ نرخ تورم ۲۵ درصد خواهد بود آیا این عدد نرخ تورم عمومی می تواند موجب نوسانات قیمتی در بازار مسکن شود، گفت: موضوعی که باید به آن تاکید کرد این است که اگرنرخ تورم عمومی ۲۵ درصد اعلام شده باشد باید عنوان کرد که مسکن کمتر از این نرخ تورم رشد خواهد کرد.

وی با این مثال که اگر رشد نرخ تورم ۲۵ درصد باشد قیمت مسکن کمتر از این نرخ یعنی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد خواهد کرد، اظهار داشت: وضعیت خرید و فروش مسکن این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا چندان مناسب نیست و همین موضوع می تواند بر قیمت مسکن نیز تاثیرگذار باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که آیا رشد نرخ اجاره بها نیز در حد همین رشد نرخ تورم عمومی خواهد بود؟ چرا که اجاره بها تنها تابع قیمت مسکن نیست و سایر شرایط اقتصادی نیز بر روی آن و نرخ آن تاثیر می گذارد تاکید کرد: رشد نرخ اجاره بها نیز در همین حد می تواند نوسان داشته باشد چرا که نرخ اجاره بها تابع قیمت مسکن است.

خسروی ادامه داد: وقتی قیمت مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد کند نرخ اجاره بها نیز در همین حد رشد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: امیدواریم طرح های دولت برای مسکن و اجاره مسکن به دولت های بعدی موکول نشود و در همین دولت نهایی شود تا مشکلات مسکن بیشتر از این نشود.

خسروی در پاسخ به این سئوال که املاکی ها از هم اکنون اعلام می کنند فایل اجاره کم شده است و نرخ اجاره بها رشد زیادی در تابستان و فصل نقل و انتقالات زیاد از حد خواهد بود گفت: وقتی فایل اجاره نیست نشان می دهد که به هر حال عرضه مسکن کم است پس امیدواریم تولید مسکن بیشتر از این از تقاضا عقب نماند.

منبع: خبرآنلاین