گرانی مسکن به خاطر اتفاقی که ۱۰ سال قبل افتاد

فرشید پورحاجت اظهار کرد: مهم‌ترین دلیل افزایش مداوم قیمت مسکن، بی‌برنامگی دولت و وزارت راه و شهرسازی طی ۱۰ سال اخیر به‌خصوص در ۷ سال گذشته است.

وی با تاکید بر این‌که رشد قیمت مسکن هیچ ارتباطی به بازار بورس ندارد، تصریح کرد: متاسفانه نه برنامه‌ای برای تولید مسکن و نه برنامه‌ای جهت احیاء و نوسازی بافت‌های فرسوده وجود ندارد.
وی با بیان این‌که برنامه مشخصی هم برای مسکن روستایی نداریم، افزود: ‌تنها کاری که در رابطه با بخش مسکن انجام می‌شود، ‌گفت‌وگوهای متعدد در رسانه‌ها توسط مسئولان و اعلام این است که وضعیت مسکن بهبود می‌یابد!

دبیر کانون سراسری انبوه‌سازان تاکید کرد: واقعیت این است که بخش مسکن کشور حال و روز خوشی ندارد و سرمنشاء این نابسامانی به ۱۰ سال قبل و ادغام وزارتخانه‌های راه و ترابری و مسکن و شهرسازی برمی‌گردد.

پورحاجت گفت: حدود یک دهه قبل دچار یک اشتباه استراتژیک شدیم و آن تشکیل وزارت راه و شهرسازی بود که مشاور وزیر سابق راه و شهرسازی یکی از موافقان این ادغام بود.

وی اضافه کرد: بزرگ‌ترین مشکل صنعت ساختمان ایران بی‌مسئولیتی و بی‌برنامگی است. هم‌اکنون طیف بزرگی حدود ۷۰۰ تا ۸۰۰ هزار مهندس آموزش دیده مجرب در کشور داریم اما متاسفانه به دلیل همان بی‌برنامگی از این ظرفیت استفاده نکرده‌ایم.

وی با بیان این‌که طی ۷ سال اخیر هیچ عزمی برای حل مشکل مسکن کشور وجود نداشته است، تصریح کرد: ‌در یکسال آخر دولت دهم نیز عزمی در این رابطه وجود نداشت. متاسفانه دیدگاه عدم دخالت دولت در بخش مسکن بلای جان این حوزه شده است. دولت باید در جهت تسهیل‌گری امور ساخت‌وساز در این بخش ورود پیدا کند تا شاهد رونق تولید مسکن و به تبع آن کاهش قیمت تمام شده باشیم.

منبع: تسنیم