پیش‌بینی وضعیت اجاره‌ بهای مسکن در سال ۹۹

رئیس اتحادیه مشاوران املاک با تاکید بر اینکه نرخ اجاره بهای مسکن تابعی از نرخ مسکن است گفت: هر گونه نوسانی در نرخ مسکن در سال آینده کمتر از نرخ تورم عمومی خواهد بود

گسترش نیوز- مصطفی قلی خسروی، رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که مرکز پژوهش‌های مجلس اعلام کرده که نرخ تورم در امسال ۳۵ درصد و درسال ۹۹ نرخ تورم ۲۵ درصد خواهد بود آیا این عدد نرخ تورم عمومی می‌تواند موجب نوسانات قیمتی در بازار مسکن شود گفت: موضوعی که باید به آن تاکید کرد این است که اگرنرخ تورم عمومی ۲۵ درصد اعلام شده باشد باید عنوان کرد که مسکن کمتر از این نرخ تورم رشد خواهد کرد.

وی با این مثال که اگر رشد نرخ تورم ۲۵ درصد باشد نرخ مسکن کمتر از این نرخ یعنی حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد خواهد کرد اظهارکرد: وضعیت خرید و فروش مسکن این روزها به دلیل شیوع ویروس کرونا چندان مناسب نیست و همین موضوع می‌تواند بر نرخ مسکن نیز تاثیرگذار باشد.

رئیس اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سئوال که آیا رشد نرخ اجاره بها نیز در حد همین رشد نرخ تورم عمومی خواهد بود؟ چرا که اجاره بها تنها تابع نرخ مسکن نیست و سایر شرایط اقتصادی نیز بر روی آن و نرخ آن تاثیر می‌گذارد تاکید کرد: رشد نرخ اجاره بها نیز در همین حد می‌تواند نوسان داشته باشد چرا که نرخ اجاره بها تابع نرخ مسکن است.
خسروی ادامه داد: وقتی نرخ مسکن ۱۰ تا ۱۵ درصد رشد کند نرخ اجاره بها نیز در همین حد رشد خواهد کرد.

وی تصریح کرد: امیدواریم طرح‌های دولت برای مسکن و اجاره مسکن به دولت‌های بعدی موکول نشود و در همین دولت نهایی شود تا مشکلات مسکن بیشتر از این نشود.

خسروی در پاسخ به این سئوال که املاکی‌ها از هم اکنون اعلام می‌کنند فایل اجاره کم شده است و نرخ اجاره بها رشد زیادی در تابستان و فصل نقل و انتقالات زیاد از حد خواهد بود گفت: وقتی فایل اجاره نیست نشان می‌دهد که به هر حال عرضه مسکن کم است پس امیدواریم تولید مسکن بیشتر از این از تقاضا عقب نماند.

منبع: فارس